vino2

 

Sylvánské modré - Blauer Sylvaner

Jak už tady zaznělo, už nějaký čas se snažíme vzkřísit starobylou odrůdu Sylvánské červené pěstovanou na Hustopečsku po dlouhá staletí.

Začali jsme před několika lety a po nějaké době hledání vhodných štěpů v naší staré vinici, roubování, nové výsadby a všeho co s tím souvisí, se nám podařilo dát dohromady menší vinici o cca 300 hlavách.

A tak přišel čas na, řekněme legalizaci. Sylvánské červené, jak možná víte, není zapsáno ve státní odrůdové knize. A nás napadlo zda by nebylo možno toto naše Sylvánské červené do státní odrůdové knihy zapsat. Jak se po čase a delším zkoumání ukázalo, není to nic jednoduchého a pravidla česká i evropská se k tomu staví více než přísně.

Sylvánské červené tedy vlastně formálně neexistuje a jeho registrace je velmi nákladná a je to běh snad až na několik desetiletí .

A tak po žádosti a kontrole z UZKZUS Oblekovice se nakonec vynašlo řešení, Evropská i naše legislativa umožňuje vysadit a registrovat odrůdu registrovanou a existující v sousedním státě. No a nám nejbližším sousedem, který pěstuje něco podobného, je Německo, kde se Sylvánské červené jmenuje Blauer Sylvaner tedy Sylvánské modré.

Tak, a od letoška máme tedy Sylvánské modré neboli Blauer Sylvaner. Možná z toho vznikne ještě větší zmatek, neboť jak jsem dosud říkal na degustacích, červené víno se dělá pouze z modrých hroznů a ze všech ostatních barev je víno bílé. Zdá se tedy nově, že bude první výjimka.

A jako poslední krok pro dokončení výsadby a legalizaci naší nové vinice zbývá zakoupit ještě cca 260 sazenic Blauer Sylvaner ze šlechtitelské stanice ve Würzburgu. A tohle nás čeká na jaře:-)

 

Doplněno 10. 3. 2016 - sazenice už dorazily:-)

SM1      SM2      SM3