vino2

 

Agáty, šípky a státní půda.

Agáty šípky a státní půda.

Někdy se po cestě do a z vinohradu, snažím podívat na krajinu a hustopečské okolí okem turisty. A nebudu Vám lhát , je mi smutno. A to se snažím  radovat z každé posečené meze, každého nového stromu  každého uklizeného nepořádku. Přes to, že těch krásných či hezkých míst, tu díky Bohu máme zatím dost, ty „vředy“ na tváři krajiny jsou bohužel nepřehédnutelné . Zkuste si to taky. Vyražte třeba za hřbitovem po cestě na Starou horu, do Mandloní či na rozhlednu. Pohled je to nehezký. Zpustlé vinohrady, polámané a zarostlé meruňkové sady, rozpadlé chaty a boudy , všude plno akátů, šípku a planých trnek. Jako turista bych asi do takové spouště jet nechtěl.

Důvodů je celá řada, poválečný odsun části obyvatel, kolektivizace, rozpad zahrádkářského hnutí v posledních letech, rozklad venkovského života, kdy pro většinu místních je zemědělství maximálně koníček na sobotní odpoledne atd.  Jsou tu ale vinaři, sedláci a hospodáři, kteří se to snaží, tu po malých či větších kouscích napravovat ale je to trošku boj s větrnými mlýny,protože…………

Protože, pokud se podíváte na ty nejvíce zpustlé parcely do katastru nemovitostí, najdete tam v kolonce majitel, Českou republiku tedy stát, a pak dvě nebo tři stejná jména, které se opakují po celé republice. Jména u pozemků , o kterých bezpečně víte, že jste je chtěli od státu před lety koupit a byli jste odmítnuti , nebo jste nedokázali splnit, čím dál absurdnější podmínky pozemkového úřadu. Jména se sídlem kdesi mimo okres i kraj. Jména která nereagují na dopisy, maily ,telefony, když se ten zpustlý kousek vedle cesty a vašeho vinohradu, snažíte koupit nebo pronajmout.

Legrace je taky pohled na webová rozhraní některých realitních kanceláří. Pozemky, které díky Bohu nepatří státu, ani jednomu z těch tří jmen , pozemky o nichž realitní makléř dědicům namluvil, jakou mají nedozírnou hodnotu, protože jsou v Hustopečích. Pozemek kdesi v Házlgrutech, cca tisíc metrů čtverečních za šest set tisíc korun. Pozemek ve svahu, zarostlý zpustlý, čtyřicet let ladem. Když se na něj chcete podívat, připadáte si jako Indiana Jones v jihoamerické džungli. Pozemek, který když budete chtít obdělávat , tak jej budete dva roky planýrovat a čistit.

Nevím jaké to má řešení ale tohle je cesta do pekel…….